Partnerzy ZST

Partner główny ZST

Opiekun szkolnictwa zawodowego

Patronat naukowy ZST

26 Wrz 11
dodał: Ł.Cudek
O SZKOLE

Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie to oficjalna nazwa szkoły znanej w środowisku tarnowskim jako „Technikum w Mościcach” albo „Technikum Chemiczne”. Za tymi obiegowymi nazwami kryją się piękne karty historii placówki, która dzisiaj należy do najlepszych szkół technicznych w powiecie tarnowskim i województwie małopolskim. Początek dały jej, organizowane od 1931 r. w Państwowej Fabryce Związków Azotowych, kursy zawodowe dla laborantów a później kursy dla rzemieślników i majstrów różnych branż. Przez następne lata kilkakrotnie zmieniały się kierunki kształcenia i nazwa szkoły. W roku bieżącym (2012.) szkoła obchodzić będzie 67-lecie istnienia.

Zespół Szkół Technicznych posiada kompleks budynków, w których znajdują się nowoczesne pracownic: informatyki, urządzeń informatyki, elektroniki i urządzeń elektrycznych, techniczne, chemiczne, studio fotograficzne, ciemnia fotograficzna.

Uczniowie spoza Tarnowa mogą zamieszkać w bursie położonej w pobliżu szkoły.

O PATRONIE

4.06.2001 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Ignacego Mościckiego – wielkiego Polaka, wynalazcy, patrioty i męża stanu. Ten wybitny, szanowany na całym świecie, uczony angażował się w działalność narodowowyzwoleńczą, jako prezydent dbał o rozwój rodzimego przemysłu, nauki, postulował konieczność unowocześnienia państwa we wszystkich aspektach jego funkcjonowania.

Zawsze przyświecało mu hasło Trwałymi pozostaną tylko dzieła wielkie, które stało się podstawą sformułowania misji ZST. Podziw i uznanie budzą zwłaszcza takie cechy patrona, jak pracowitość, szlachetność, skromność, oddanie Ojczyźnie. Stał się też Ignacy Mościcki inicjatorem i budowniczym Zakładów Azotowych, z których szkoła przez wiele lat była mocno związana. W czerwcu 2010 roku została podpisana umowa dotycząca długoletniej dalszej współpracy pomiędzy szkołą a Zakładami Azotowymi.

OSIĄGNIĘCIA SZKOŁY I UCZNIÓW

W 2006 r. VIII LO zajęło 26 miejsce wśród 30 najlepszych liceów woj. małopolskiego.
Szkoła została odznaczona medalami: Komisji Edukacji Narodowej, „Za zasługi dla Miasta Tarnowa”, „Dukatem Tarnowskim 2005”,  medalem przyznawanym Marszałka Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”, medalem „Za zasługi dla rozwoju sportu młodzieży szkolnej”, odznaką „Zasłużony dla Zakładów Azotowych”.

O randze i pozycji ZST w województwie małopolskim i na terenie miasta Tarnowa zdecydowało wiele czynników:

– prace dyplomowe absolwentów wielokrotnie zajmowały najwyższe miejsca w Turniejach Młodych Mistrzów Techniki. W latach 2002-2006 dwudziestu uczniów wyróżniono w finale centralnym, dziesięciu na szczeblu województwa, a  czterech zostało laureatami tego konkursu.

– szkoła rokrocznie jest gospodarzem i organizatorem rejonowych eliminacji Olimpiady Wiedzy Technicznej, Elektrycznej i Elektronicznej, Wiedzy o Zdrowiu i PCK.

– udział naszych uczniów w Targach Edukacyjnych Mundial Zawodów w Lyonie oraz Kraków 2009 został wysoko oceniony zarówno przez Konsulat Polski, jak i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W roku bieżącym uczniowie Barbara Sumara i Dawid Rzeźnik są stypendystami Prezesa Rady Ministrów.

Uczniowie naszej szkoły osiągają również bardzo dobre wyniki w zawodach sportowych na terenie miasta i województwa.

Świadczą o tym:

–  tytuły mistrzów miasta Tarnowa w piłce ręcznej i koszykowej (2006-2011)

–  zdobycie Pucharu Prezydenta m. Tarnowa w piłce koszykowej (2002-2010)

–  mistrzostwo Tarnowa w piłce nożnej (2005-2008)

–  mistrzostwo Tarnowa w Halowej Piłce Nożnej (2006-2009)

–  tytuły wicemistrzów Tarnowa w piłce siatkowej chłopców,

–  medalowe miejsca w indywidualnych i drużynowych biegach przełajowych, pływaniu, tenisie stołowym, szachach.

Co roku we współzawodnictwie sportowym ZST plasuje się w czwórce najlepszych szkół Tarnowa.

Zespół Szkół Technicznych każdego roku zajmuje pierwsze miejsce wśród ponadgimnazjalnych m. Tarnowa w liczbie krwiodawców i ilości oddanej krwi.

ORGANIZACJA WOLNEGO CZASU

Młodzież ma możliwość uczestniczenia w pracy zespołów artystycznych, kół przedmiotowych, zajęciach sportowych (lekcje wychowania fizycznego na basenie, wycieczki rowerowe, wyjazdy na narty) oraz imprezach turystycznych (rajdy górskie w najciekawsze zakątki Polski południowej, biwaki).

Tradycją są coroczne Szkolne Dni Kultury. Młodzież wraz z nauczycielami organizuje różnorodne konkursy, wystawy, sesje popularnonaukowe, popisy wokalne i muzyczne. Młodzież naszej szkoły bierze udział jako jedna z dwóch szkól w Tarnowie w projekcie „Zakochani w Tarnowie”.

Szkoła bierze udział w projektach unijnych: „Modernizacja szkolenia zawodowego w Małopolsce”, „Rozbudowa i zwiększenie dostępności do sieci szerokopasmowych systemów EduNet w Tarnowie”, „Platforma Zintegrowanych E-usług dla mieszkańców Tarnowa z elementami Karty Mieszkańca”.

Szkoła od lat prowadzi wymianę międzynarodową. Do partnerstwa w ZST zostały zaproszone szkoły średnie z Węgier, Słowacji, Francji, Niemiec i Turcji. Współpraca ze szkołą w Humenne jest prowadzona od ponad czterdziestu lat. W 2008 r. zainicjowano współpracę ze szkołą w miejscowości Ajka (Węgry), a w roku 2010 ze szkołą techniczną w Ankarze (Turcja).


Cześć gimnazjaliści

Moja szkoła zapewnia Ci najlepsze pracownie informatyczne, elektroniczne, elektryczne, mechaniczne, chemiczne oraz profesionalne ciemnie i studio fotograficzne, a wszystko to pod okiem najlepszych nauczycieli.

Podstawowe informacje

GIMNAZJALISTO!