Weekendowy odpoczynek na Węgrzech

Po całym tygodniu pracy nadszedł czas na relaks i wycieczki, dzięki którym poznajemy kulturę oraz tradycje Państwa Węgierskiego.
Podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta Tapolca w zachodnich Węgrzech. W centrum miasta zwiedzaliśmy w okularach 3D  ekspozycję na temat ukształtowania terenu po czym udaliśmy się schodami do jaskini, w której czekała na nas spora atrakcja! Jaskinia znajduje się ok. 20 metrów pod powierzchnią miasta. Pomimo tego, że jej długość ma 5 km, to aż 3 km są zalane wodą. Pływanie łódkami po jeziorze sprawiło nam niesamowitą radość. Po drodze mogliśmy zaobserwować różne formacje skalne. Robią mega wrażenie.
W porze obiadowej udaliśmy się do restauracji na pyszny obiad z daniami kuchni węgierskiej.
Następnie wybraliśmy się w kolejne urokliwe miejsce w pobliżu Balatonu. Zamek Szigliget – przez wielu uważany za najbardziej spektakularny zamek położony na samotnym skalistym klifie wznoszącym się nad brzegiem Balatonu. Ze wzgórza rozpościera się widok na okoliczne wzniesienia, wygasłe wulkany.
Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się także na Półwysep Tihany. Miasteczko Tihany pachnie lawendą i papryką, a wystawki z porcelaną mocno przyciągają uwagę wszystkich turystów. Nie można było przejść obojętnie obok cudnych sklepików z naturalnymi wyrobami, w których zaopatrzyliśmy się w pamiątki. Mijając opactwo benedyktyńskie dotarliśmy do tarasu widokowego, z którego roztaczała się wspaniała panorama na lazurowe Jezioro Balaton.
Łapiąc chwilę oddechu w promieniach słońca zwiedziliśmy tereny przylegające do jeziora w miejscowości Balatonfüred. Marina jachtowa, molo oraz przystań stanowią doskonałe miejsca do odpoczynku po całym dniu pełnym wrażeń …

Niedziela powitała nas piękną pogodą. Otrząsnęliśmy się ze snu. Po toalecie cała grupa wyjazdowa pojawiła się w jadalni. Nakarmieni i wyposażeni w lunch bagsy z samego rana wyjechaliśmy na kolejną wycieczkę do Budapesztu.
Miejsce, od którego zaczęliśmy zwiedzanie stolicy jest najbardziej okazałym symbolem Węgier. Parlament – zachwycił nas swoją architekturą. Największe wrażenie wywarły na nas kuluary, hol główny, dawna Izba Wyższa oraz korona św. Stefana wraz z insygniami. Następnie zobaczyliśmy Basztę Rybacką oraz Zamek Królewski. Do zamku królewskiego przylega pałac prezydencki. Na placu św. Grzegorza (Szent György tér), przed wejściem głównym do pałacu obejrzeliśmy zmianę warty . Ponadto byliśmy także na najsłynniejszym placu w Budapeszcie – Placu Bohaterów ze wspaniałą kolumnadą i Pomnikiem Tysiąclecia, z którego udaliśmy się do Bazyliki św. Stefana, a także na Wzgórze Gellerta ze skalną kaplicą i Pomnikiem Pokoju. Na wzgórzu znajduje się również cytadela, z której roztacza się wspaniały widok na miasto.

Ten weekend bardzo nam się podobał i na długo zostanie w naszej pamięci.