Godziny pracy biblioteki

Czwartek 8.00-14.15
Piątek 7.45-12.45

Z życia biblioteki

Katalog bibloteczny jest dostępny tylko w sieci szkolnej.

Sprawdź jakie książki są w bibliotece

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - relacja

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych 16 października kółko czytelnicze zorganizowało Festyn Biblioteczny. Podczas festynu można było skosztować domowych ciast (kwota z ich sprzedaży zasiliła budżet kółka), zapoznać się ze słodkim podszeptami literatury (cytaty literackie połączone z karmelkami) oraz zagłosować na książki, które powinny być zakupione do biblioteki szkolnej. Członkowie kółka – Wiktoria Chaim, Marta Mleczko, Wiktoria Sak i Mikołaj Korecki prezentowali ulubione gatunki literackie, a wszyscy y uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość poezji, lektur szkolnych, literatury fantasy i innych gatunków, odgadując autorów i tytuły książek, z których pochodziły konkursowe cytaty. Szczęśliwcy, którzy udzielili poprawnej odpowiedzi, zostali nagrodzenie szóstkami z języka polskiego.

Wyjazd na XXI Międzynarodowe Targi Książki odbył się 26 października. 19-to osobowa ekipa pożeraczy książek udała się do Krakowa, aby zapoznać się z ofertą kilkuset wydawców polskich i francuskich (Francja była gościem honorowym Targów). Niemal wszyscy wracali z zakupionymi w atrakcyjnych cenach książkami i gadżetami związanymi z czytelnictwem. Zostały także zakupione książki do biblioteki szkolnej (część wskazanych w „wyborach książek” podczas festynu bibliotecznego). Podczas Targów można było się spotkać z autorami książek, porozmawiać z nimi i poprosić o autograf. Zbiory biblioteczne wzbogaciły się o egzemplarz z autografem „Francuskiego klejnotu”, autorstwa tarnowianki - Pani Anna J. Szepielak.

Konkurs na plakat promujący czytelnictwo 30 października jury składające się z nauczycieli i uczniów ZST – czytelników biblioteki szkolnej, na czele z Panem Dyrektorem – Aleksandrem Łopatą-Bernackim dokonało oceny plakatów, wykonanych na konkurs. Wszystkie prace odznaczały się pomysłowością i starannym wykonaniem.

Najlepszą w ocenie jury okazała się praca Ewy Nowak z kl. II F, drugie miejsce zajął plakat Darii Dobosz z kl. II A, a trzecie Wiktorii Pabian z kl. II F. Zwycięskie plakaty ozdobią czytelnię, a ich autorki zostaną nagrodzone.

Ekspozycje

Elementy, na które warto zwrócić uwagę w czytelni:

MOL Optivum

We wrześniu 2017 r. zakończono wdrażania programu MOL Optivum. Wszystkie książki i podręczniki zostały skatalogowane i opatrzone kodami kreskowymi. W chwili obecnej księgozbiór wpisany do programu liczy 17586 pozycji.

Od września 2016 r. wprowadzono elektroniczny sposób wypożyczania książek. Uczniom i pracownikom szkoły, którzy chcą zostać czytelnikami biblioteki szkolnej są zakładane karty opatrzone kodem kreskowym. Podczas wypożyczania kod kreskowy książki zostaje przypisany do konta czytelnika. Taki sposób wypożyczania eliminuje pomyłki związane np. z włożeniem karty z niewłaściwym numerem do książki itp… Umożliwia natomiast szybkie i dokładne sporządzanie statystyk czytelnictwa; poza tym łatwo się dowiedzieć, kto wypożyczył daną pozycję i w razie potrzeby zarezerwować ją.

Uwaga! Książki wprowadzone do katalogu MOL są opatrzone kodami kreskowymi, naklejanymi na okładce. Nie należy ich odklejać, ani zamalowywać!

Kółko biblioteczne

Kółko biblioteczne zbiera się w każdą środę o godz. 14-tej w czytelni. Do kółka w tym roku szkolnym dołączyły uczennice i uczniowie klasy I A/T i I IB. Oczywiście najaktywniejszymi członkami kółka są w dalszym ciągu – Wiktoria Chaim i Magdalena Mędala z kl. III A i Piotr Wawryka z kl. IV IA. Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do działań w ramach kółka – serdecznie zapraszam!

administracja: Piotr Wawryka
twórca strony: Marcin Podraza