03 Lut 13
dodał: Ł.Cudek

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanik będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) wytwarzania części maszyn i urządzeń

2) dokonywania montażu maszyn i urządzeń

3) instalowania i uruchamiania maszyn i urządzeń

4) obsługiwania maszyn i urządzeń

5) organizowania procesu produkcji.

Technicy mechanicy znajdują zatrudnienie praktycznie we wszystkich zakładach projektowych, produkcyjnych i usługowych branż, w których są projektowane, produkowane i użytkowane i naprawiane maszyny i urządzenia mechaniczne oraz narzędzia pomiarowe, skrawające i inne. Technicy mechanicy mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych, jak i stanowiskach nadzoru technicznego procesów wytwarzania maszyn i urządzeń m.in. jako:

– organizatorzy i nadzór przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń,

– w stacjach obsługi pojazdów samochodowych,

– w zakładach produkcyjnych jako kontrolerzy jakości,

– instalatorzy i wprowadzający do eksploatacji maszyny i urządzenia mechaniczne,

– dozorujący pracę oraz konserwujący maszyny i urządzeniem technicznych.

Technicy mechanicy pracują przeważnie w przemyśle, lecz także w budownictwie, górnictwie, komunikacji i transporcie, rolnictwie, usługach i w różnych innych dziedzinach gospodarki.